TANSZÉKI TERV 2025 / DIÓSGYŐRI ACÉLMŰVEK RE-USE
DIÓSGYŐRI ACÉLMŰVEK RE-USE – funkcióöntés, térkovácsolás, örökséghengerelés
Urbanisztika Tanszék / Tanszéki Terv 1 – 2025
Miskolc büszkesége, Kelet-Magyarország legnagyobb munkaadója, a hazai acélgyártás zászlóshajója: ez volt Diósgyőr-Vasgyár, majd a Lenin Kohászati Művek. A kohászat sok év hanyatlás után 15 éve végleg megszűnt itt, és azóta ez a Pest belvárosával megegyező nagyságú ipari terület lassan az enyészetté kezdett válni. Mit lehet kezdeni az ország egyik legnagyobb rozsdaövezetével? Miskolc nem most éri aranykorát, lakossága csökken, és nem ide akarnak költözni a legmenőbb cégek. Mégis, egy ennyire nagy múltú terület számtalan téri helyzetet kínál minőségi ugrással kecsegtető fejlesztésekre, még ha nem is lehet a hagyományos luxus beruházásokra gondolni.
A Tanszéki Terv keretében a stratégiai tervezéstől az első akupunktúrás beavatkozások reális lehetőségeinek léptékéig dolgozzuk fel a Diósgyőri Acélművek fejleszthetőségének kérdéseit. Az ipari karaktert nem csak mint örökség, de mint fejlesztési irány is számba vesszük, és rácsatlakozva egy idén elindult tervezési folyamatra megpróbáljuk megfejteni, hogy egy ekkora területen hol lesznek a megújulás és fejlesztés első látványos beavatkozási területei.
Egy-egy impozáns ipari épület, vagy csövekkel és sínekkel szabdalt közterület funkcióváltását készítjük elő. Csapatokban dolgozva jutunk el a város léptékű stratégiától addig a pontszerű beavatkozásig, amelynek léptékével már egy önkormányzat vagy kis befektető is képes elindulni és elindítani egy hosszú távú folyamatot.
Februártól megismerjük a területre készített stratégiai terveket és brandbookot, amelyeket a kurzus oktatói készítettek eddig. Megtaláljuk a kapcsolódási lehetőségeket Miskolc és Diósgyőr szomszédos lakónegyedeivel, azonosítjuk az átalakulás reális szereplőit, és felmérjük igényeiket.
Márciustól kijelöljük a kezdeti beavatkozások területeit, azokat a tervezési helyszíneket, ahol a leghatékonyabban lehet a stratégiai átalakulást elindítani. Felkészülünk, hogy a helyi szereplőknek már egy víziót és konkrét kérdéseket tudjunk vinni.
A félév közepén egy HÁROM NAPOS KIRÁNDULÁST szervezünk a vázlattervi szakasz lezárására, ahol jobban megismerjük a hatalmas területet, a kijelölt tervezési helyszíneket, a helyi szereplőket, és csapatépítő jelleggel egymást is.
Áprilisban elkészítjük a kijelölt helyszínek terveit, amelyek pilot jelleggel kis léptékükkel is elindíthatnak egy nagy léptékű változást. A terveket a Városépítészet 2 tárgy leadásaival szinkronizáltan készítjük, hogy ne csak tudásban, de a torlódások elkerülésének érdekében időben is jókor tudjátok ismerni a településtervezés minden arcát.
A téma és a tantárgyi tematika részletes ismertetésére 2025. január 8-án 17.00-kor tartunk részletes tájékoztatót a BME Urbanisztika Tanszék könyvtárában.
A tájékoztatót ONLINE is közvetítjük – LINK
Kádár Bálint PhD (tantárgyfelelős), Szabó Árpád DLA (tanszékvezető)
Amennyiben érdekel ez a téma, bármilyen kötelezettségvállalás nélkül töltsd ki ezt a kérdőívünket és előregisztrációnkat, hogy megtudjuk a véleményedet a félév tematikájáról és hogy tarthassuk veled a kapcsolatot további információkkal!