VÁROS | Építészet Specializáció

VÁROS | Építészet Specializáció

Az URBANISZTIKA TANSZÉK 2023-as tájékoztató füzete a VÁROS/Építészet specializációról: ITTLink
a 2023-05-22-én bemutatott prezentáció ITTLink
találjátok.

Regisztráció 2023: ITTLink

A specializáció a városi térben alkotó építész környezet- és társadalomformáló szerepére fókuszál. A képzés célja annak az építészeti látásmódnak az erősítése, ami képes szolgálni a társadalmat, és ami a megváltozó igények hatásait beavatkozásokra tudja lefordítani. Az építészeti formáláson túl olyan eszközök megismerése a cél, amik lehetővé teszik, hogy a specializáción végzettek a környezetalakítási folyamatokat érdemben segítő építészeti alkotásra legyenek képesek: várostervezés, városi lakhatás, városi aktivizmus, cohousing, adatelemzés, zöld-infrastruktúra, tájépítészet, klímatudatos gondol-kodás, rehabilitáció, stb.

A szabadság és a kísérletezés a specializációban zajló munka két alapvető jellemzője. Itt nem csak az épület, hanem az emberi környezet épületeken túli területei is a tervezési stúdiumok középpontjában állnak. Célunk az, hogy az építészhallgatók látókörét ne szorítsuk merev határok közé, hanem minél tágabb területekre terjesszük ki azt, hiszen az építész szemléletű gondolkodásnak helye van a környezet formálásának minden szintjén, a közterektől a városrész illetve tájléptékű rendszerekig.

Ez a megközelítés egyszerre jelent térbeli és időbeli dimenziót. A térbeli dimenzióban a tervezés nem áll meg az épület fizikai határainál, hanem valójában ott kezdődik: milyen térbeli válaszokat lehet adni az épített környezet társadalmi, gazdasági és ökológiai kihívásaira? Az időbeli dimenzióban a tervezés nem csak a beavatkozás megépülésére terjed ki, hanem a hatásaira is: arra az időszakra, amikor a hétköznapi élet birtokba veszi és továbbépíti azt.

Az építészet és a város egymástól elválaszthatatlan területek, melyek a specializációban városépítészeti (urban design) orientációval, de a hagyományos építészeti tervezésnél tágabb spektrummal jelennek meg, szem előtt tartva az építészeti beavatkozások jelentőségét. Építve a tanszék urbanisztikai, művészeti és tudományos (PhD és DLA) hagyományaira, olyan elméleti és alkalmazott, a tervezéshez és a tudományos szemlélethez is kötődő feladatokat helyezünk előtérbe, amiken keresztül az építészeti és a “városos” megközelítések szintetizálása és az együttműködés kultúrája is elsajátítható.

A specializáció révén létrejövő többlettudás:

  • A környezetre reflektáló építész szemlélet / a városi lépték kezelése, interdiszciplináris megközelítés / építész–várostervezői, illetve főépítészi szemlélet.
  • Masterplan / nagyobb komplexitású és többléptékű tervezés (urban design).
  • Városi, települési és projekt léptékű fejlesztési programok készítése / koncepció- és stratégia-alkotási készségek.
  • Urbanisztikai szemléletű kutatói (PhD) és tervezői, alkotói (DLA) attitűd integrálása.

A specializáció tantárgyi sajátosságai:

  • A három kötelező tárgy, valamint a szakmai kötelezően választható tárgyak tantárgycsomagja adják a speciális tudás elméleti megalapozását, melyek gyakorlati feladatai a tervezési tárgyakhoz kapcsolódnak.
  • A féléveket kísérő tervezési tárgyakhoz (projekttárgy, komplex és diplomatervezés) egy-egy „Kutatás és programalkotás” tantárgy kapcsolódik, melynek célja a tervezési feladatokhoz kapcsolódó kutatás- és elemzésmódszertani ismeretek átadása, illetve megalapozása.
  • A tervezési tárgyak a kisléptékű környezet-alakítástól az épület léptéken keresztül a tágabb környezeti beavatkozások léptékéig (urban design) kínálnak feladatokat. A feladatok állandó része a komplex települési adottságok kutatása, elemzése (társadalom, kultúra, gazdaság, természeti és épített környezet), amely megalapozza a konkrét építészeti beavatkozások programját.
  • A komplex és diplomatervezés szintjén a szokásos szakágak mellett eseti jelleggel új humán és mérnöki ismereteket is integrálunk a tervezési folyamatba (közműtervezés, közlekedéstervezés, szociológia), és új “szakágként” beemeljük a tájépítészetet.
  • Közös komplex műhelyek kialakítása más specializációkkal, tematikus megközelítések alapján (ingatlanfejlesztés városi környezetben, környezettudatosság).

A hallgatók felvétele:

  • A specializáción az egységes bemeneti követelményeken túl plusz bemeneti feltételeket nem írunk elő, de kötelező a tanszéki honlapon elérhető előjelentkezés kitöltése!
  • A specializáció tervezett létszáma 30 fő, ez a limit a közös, csoportos feladatok léptékéhez igazodik.
  • Túljelentkezés esetén a Város 1, a Város 2 és a TT1 jegyek, valamint a tervezési tárgyak eredményei alapján rangsorolunk. A TT1-et a tanszéken végző hallgatókat előnyben részesítjük.

A specializáció tantárgyai (A tantárgyak részletes leírását lásd ITTLink)

Tantárgyak Kredit Jelleg Félév
Programalkotás és tervezés
Kutatás és programalkotás – korszerű technológiák 4 kötelező 7. félév
Specializációs projekttárgy 6 kötelező 7. félév
Komplex tervezés 10 kötelező 8. félév
Komplex tervezés 2. 10 kötelező 9. félév
Kutatás és programalkotás – diploma 3 kötelező 9. félév
Diplomatervezés 26 kötelező 10. félév
Város/építészet kötelező és köt. vál. elméleti tárgyak (a köt. vál. csomagból 3 tárgy teljesítendő)
Kortárs város: beépítés és térhasználat 3 kötelező 7. félév
Fenntartható és élhető város 3 kötelező 8. félév
Város és város 3 kötelező 9. félév
Városi táj / Kert- és tájtervezés az építészet perspektívájában 3 köt. vál. 7-9. félév
Magyar városok / településkultúra és városépítészet 3 köt. vál. 7-9. félév
Város és idő / A városi örökség és megújítása 3 köt. vál. 7-9. félév
Városfejlesztés: elemzés, tervezés, fejlesztés 3 köt. vál. 8. félév
Környezet- és közterülettervezés 3 köt. vál. 8. félév
Városi aktivizmus – közösségi kísérletek a városfejlesztésben 3 köt. vál. 8. félév
Város/építészet kötelezően választható tárgyak „B” (1 tantárgy teljesítendő)
Ingatlanfejlesztés alapjai 3 köt. vál. 7. félév
Közösségi ingatlanfejlesztési projektek tervezése és irányítása 3 köt. vál. 7. félév
Tervezéselmélet 3 köt. vál. 7. félév
Város/építészet kötelezően választható tárgyak „C” (1 tantárgy teljesítendő)
MÁS/KÉPPEN – Alternatív építészeti megközelítések 3 köt. vál. 8. félév
Innovatív környezetek 3 köt. vál. 8. félév
Habitatio 3 köt. vál. 7-9. félév
PRAXIS – Építészeti stratégiák 3 köt. vál. 8. félév
LELET – Közösség, kultúra és építészet 3 köt. vál. 8. félév
Pályázatok és fenntartható praxis 3 köt. vál. 8. félév

 

A specializáció oktatásában részt vevő oktatók:
Alföldi György DLALink  Benkő Melinda PhDLink  Dobos Botond DLALink  Dőry BálintLink Fenes Tamás DLALink  Fonyódi Mariann PhDLink  Galina ZoltánLink  Herczeg LászlóLink  Hory Gergely PhDLink  Kádár Bálint PhDLink  Kissfazekas Kornélia PhDLink  Massány EdinaLink Monory RebekaLink Pálfy Sándor DLALink Perényi FlóraLink Szabó Árpád DLALink  Szabó Julianna PhDLink  Varga ImreLink  Vörös Tamás DLALink  Wettstein Domonkos PhDLink és várhatóan még sokan mások…

 

A specializáció tantervi hálója (képre kattintva nagyob méretben megnyílik).


Az Építészmérnöki Kar specializáció-választással kapcsolatos általános információi: ITTLink